Вступ в аспірантуру: правила, документи та який сертифікат з англійської потрібен

Вступ в аспірантуру: правила, документи та який сертифікат з англійської потрібен

  Зміст статті:

Вступ до аспірантури — важливий крок на шляху до здобуття наукового ступеня та подальшої академічної кар’єри. Цей процес вимагає ретельної підготовки, знання правил та вимог, а також збору необхідних документів. Однією з ключових умов вступу є підтвердження знання англійської мови, що часто потребує наявності відповідного сертифіката. 

Запрошуємо на курси англійської мови онлайн, де ми зможемо допомогти з будь-яким запитом щодо вивчення англійської мови! Підтягнути рівень, скласти міжнародний іспит чи українські іспити НМТ або ЄВІ, підвищити рівень англійської по вашій спеціальності або разом з колегами вивчати англійську мову в нашій онлайн школі EnglishOffice.

У цій статті ми розглянемо основні правила вступу до аспірантури, перелік необхідних документів, а також вимоги щодо сертифікатів з англійської мови, які можуть знадобитися для успішного зарахування.

Вибір напряму та університету

Перед тим як розпочати процес вступу до аспірантури, важливо визначитися з вибором напряму досліджень та університету, де ви бажаєте продовжити свою освіту. Вибір напряму залежить від ваших наукових інтересів, попереднього досвіду та кар’єрних амбіцій. Ми пропонуємо звернути вашу увагу на наступні кроки:

 • Аналіз інтересів та компетенцій:

Розгляньте теми та галузі, які вас найбільше цікавлять. Це можуть бути ті напрями, з якими ви вже працювали під час бакалаврату чи магістратури.
Оцініть свої знання та навички, які можуть бути корисними для обраного напряму.

 • Дослідження можливих програм:

Ознайомтеся з програмами аспірантури, які пропонують різні університети. Зверніть увагу на їхню спеціалізацію, наукові школи та дослідницькі проекти.
Перегляньте рейтинги університетів та їхніх факультетів у вашій галузі досліджень. Це допоможе оцінити якість освіти та науковий потенціал.

 • Консультації з фахівцями:

Зверніться до своїх викладачів та наукових керівників за порадами щодо вибору напряму та університету. Вони можуть дати цінні рекомендації та поділитися досвідом.
Відвідайте освітні виставки, дні відкритих дверей та інші заходи, де можна отримати інформацію про програми аспірантури.

 • Академічна репутація та ресурси:

Дізнайтеся про наукові публікації та дослідницькі досягнення викладачів та студентів обраного університету. Це свідчить про активну наукову діяльність та підтримку молодих дослідників.
Перевірте наявність лабораторій, бібліотек, доступу до баз даних та інших ресурсів, які можуть бути необхідними для вашого дослідження.

 • Фінансування та стипендії:

Досліджуйте можливості отримання фінансової підтримки, стипендій та грантів для аспірантів. Це важливий аспект, оскільки навчання в аспірантурі може вимагати значних фінансових витрат.
Дізнайтеся про можливості працевлаштування в університеті під час навчання, наприклад, асистентські або викладацькі посади.

Обдуманий вибір напряму та університету — це перший крок до успішного вступу в аспірантуру та подальшої академічної кар’єри. Приділіть цьому процесу достатньо часу та уваги, щоб знайти програму, яка найкраще відповідатиме вашим інтересам і цілям.

ЄВІ є обов'язковою умовою вступу, тому ретельна підготовка є важливою! Тому запрошуємо на курси підготовки до ЄВІ з англійської, де ми допоможемо швидко та якісно підготуватись до іспиту!

Підготовка документів та вимоги для вступу

Після того як ви визначилися з напрямом досліджень та обрали університет, наступним кроком буде підготовка документів для вступу до аспірантури. Цей процес включає збір різних документів та дотримання встановлених вимог. Ось основні етапи підготовки:

 • Заява на вступ:

Заповніть онлайн-заяву на вступ до обраного університету. Дотримуйтесь інструкцій та уважно перевірте введені дані.
Деякі університети можуть вимагати написання мотиваційного листа, в якому слід пояснити причини вибору напряму та університету, а також окреслити свої академічні та кар’єрні цілі.

 • Резюме (CV):

Підготуйте детальне резюме, що відображає ваш освітній та професійний досвід, наукові досягнення, публікації, участь у конференціях та інших заходах.
Особливу увагу приділіть розділу про наукові дослідження та проєкти, в яких ви брали участь.

 • Дипломи та додатки:

Надайте копії дипломів про вищу освіту (бакалаврський та магістерський) та додатків до них. Документи повинні бути офіційно засвідчені.
Якщо документи видані не англійською мовою, додайте їхній переклад, завірений нотаріально.

 • Рекомендаційні листи:

Зазвичай університети вимагають два-три рекомендаційні листи від викладачів чи наукових керівників, які можуть підтвердити ваші академічні та дослідницькі здібності.
Листи мають бути підписані та надіслані безпосередньо до університету на офіційному бланку установи.

 • Сертифікат з англійської мови:

Для підтвердження рівня володіння англійською мовою необхідно надати сертифікат, який визнає університет. Найчастіше приймаються сертифікати TOEFL, IELTS або Cambridge English.
Уточніть мінімальні вимоги до балів за кожним з тестів, щоб переконатися, що ваш результат відповідає критеріям вступу.

Важливі оновлення з 2024 року: згідно з Наказом Міністерства Освіти і Науки України "Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти" усі вступники в аспірантуру та переважна більшість вступників у магістратуру мають скласти єдиний вступний іспит (ЄВІ).

Тому підготовка до ЄВІ з англійської мови онлайн найкращий варіант для тих, хто працює або навчається, бо ми підберемо і зручний розклад, і найкращого викладача для вас!

 • Дослідницька пропозиція (Research Proposal):

Деякі програми аспірантури можуть вимагати подання дослідницької пропозиції, яка описує вашу майбутню наукову роботу. У пропозиції необхідно вказати актуальність теми, мету, методологію дослідження та очікувані результати.

 • Фінансові документи:

Якщо ви плануєте навчатися за власний кошт, надайте підтвердження фінансової спроможності (наприклад, виписки з банківських рахунків або гарантійний лист від спонсора).
Якщо ви претендуєте на стипендію чи грант, переконайтеся, що додали всі необхідні документи для подання заявки на фінансування.

 • Інші документи:

Можливо, університет потребуватиме додаткових документів, таких як медична довідка, копія паспорта або візова інформація для іноземних студентів.

Підготовка до вступних іспитів та співбесіди

Після підготовки та подачі документів наступним важливим етапом на шляху до аспірантури є успішне складання вступних іспитів та проходження співбесіди. Ці випробування дозволяють оцінити ваші знання, дослідницькі здібності та мотивацію до навчання. Ось кілька кроків, які допоможуть вам підготуватися до цього етапу:

 • Ознайомлення з вимогами іспитів:

Дізнайтеся деталі про формат вступних іспитів: які предмети включені, який тип завдань очікується (тести, есе, усні відповіді тощо), тривалість іспиту.
Зверніть увагу на конкретні теми або розділи, які будуть охоплені, та визначте, які з них потребують особливої уваги.

 • Складання плану підготовки:

Розробіть детальний план підготовки, розподіливши час на вивчення кожного предмета та теми. Встановіть реалістичні цілі та дотримуйтеся графіка.
Включіть у план повторення вже вивченого матеріалу, щоб закріпити знання.

 • Використання навчальних матеріалів:

Використовуйте підручники, наукові статті, онлайн-курси англійської з підготовки до ЄВІ та інші ресурси, які допоможуть вам підготуватися до іспитів. Університети часто надають рекомендації щодо літератури.
Перегляньте приклади минулих іспитів, якщо вони доступні, щоб зрозуміти структуру та типи запитань.

 • Практичні завдання:

Виконуйте практичні завдання, які допоможуть вам краще зрозуміти матеріал і підготуватися до реальних іспитів. Наприклад, розв’язуйте тести, пишіть есе або відповідайте на усні запитання.
Якщо можливо, зверніться до колег або викладачів за відгуками щодо ваших відповідей.

 • Підготовка до співбесіди:

Ознайомтеся з найпоширенішими питаннями, які можуть бути задані під час співбесіди. Це можуть бути питання про ваші наукові інтереси, попередні дослідження, мотивацію до навчання в аспірантурі, майбутні цілі тощо.
Підготуйтеся до того, щоб коротко та чітко розповісти про свій академічний та професійний досвід, досягнення та наукові плани.

 • Репетиція співбесіди:

Проведіть репетицію співбесіди з друзями або колегами, щоб відчути себе впевненіше та отримати зворотній зв’язок.
Уважно слухайте запитання та відповідайте чітко, не перебільшуючи своїх можливостей, але й не применшуючи їх.

 • Фізична та психологічна підготовка:

Дбайте про своє здоров’я під час підготовки: дотримуйтеся збалансованого режиму харчування, спіть достатню кількість годин та займайтеся фізичними вправами.
Психологічна підготовка також важлива: практикуйте техніки релаксації та управління стресом, щоб залишатися спокійними та зосередженими під час іспитів та співбесіди.

 • Збір необхідної інформації:

Переконайтеся, що ви знаєте точну дату, час та місце проведення іспитів та співбесіди. Приходьте завчасно, щоб уникнути стресових ситуацій.
Візьміть із собою всі необхідні документи та матеріали, які можуть знадобитися під час іспитів або співбесіди.

Зміни для вступників на аспірантуру

Сучасний процес вступу до аспірантури зазнає значних змін, спричинених розвитком технологій, змінами в освітньому середовищі та новими вимогами до наукових досліджень. Ось кілька ключових змін, які важливо враховувати майбутнім вступникам:

 • Діджиталізація процесу вступу:

Все більше університетів переходять на електронні системи подачі документів, що спрощує та прискорює процес вступу. Вступники можуть подавати заяви та необхідні документи онлайн, що знижує потребу у фізичній присутності та економить час.
Використання електронних платформ для вступу дозволяє автоматизувати процес обробки заявок, що зменшує ризик помилок та втрат документів.

 • Збільшення вимог до знань англійської мови:

З огляду на глобалізацію та інтернаціоналізацію освіти, університети підвищують вимоги до знання англійської мови. Часто потрібні сертифікати TOEFL, IELTS або інші міжнародно визнані тести з високими балами.
У деяких випадках університети пропонують власні тести з англійської мови або проводять співбесіди для оцінки мовних навичок вступників.

Важливі оновлення з 2024 року: згідно з Наказом Міністерства Освіти і Науки України "Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти" усі вступники в аспірантуру та переважна більшість вступників у магістратуру мають скласти єдиний вступний іспит (ЄВІ).
Він складається з двох блоків: тест з іноземної (англійської, німецької, французької, іспанської) мови та тест загальної навчальної компетентності.

 • Акцент на міждисциплінарних дослідженнях:

Все частіше університети підтримують міждисциплінарні дослідження, що поєднують знання з різних галузей науки. Це вимагає від вступників широкого спектра знань та вміння працювати з різними науковими методами.
Міждисциплінарні програми часто передбачають співпрацю з іншими факультетами або навіть університетами, що відкриває нові можливості для дослідницької діяльності.

 • Зміни у вимогах до наукових публікацій:

Для вступу до аспірантури все більше університетів вимагають наявності наукових публікацій у міжнародних журналах. Це свідчить про дослідницький потенціал кандидата та його здатність працювати над науковими проектами.
Важливо заздалегідь підготувати та опублікувати наукові статті, що відповідатимуть вимогам обраної програми аспірантури.

 • Підвищення значення академічної мобільності:

Університети активно підтримують академічну мобільність, надаючи можливості для стажувань, обміну досвідом та участі у міжнародних дослідницьких проектах. Це дозволяє аспірантам отримати цінний досвід роботи в різних наукових колективах та культурних середовищах.
Програми обміну та стипендії для мобільних студентів стають дедалі доступнішими, що сприяє розширенню міжнародної співпраці.

 • Використання новітніх технологій у навчанні та дослідженнях:

Сучасні університети активно інтегрують новітні технології у процес навчання та досліджень. Це включає використання віртуальної та доповненої реальності, штучного інтелекту, великих даних та інших передових технологій.
Вступники мають бути готовими до використання цих технологій у своїй науковій діяльності, що вимагає відповідних навичок та знань.

 • Зростаюче значення соціальних та екологічних аспектів:

Університети все частіше враховують соціальні та екологічні аспекти у своїх дослідницьких програмах. Це відображає глобальні тренди та сприяє розвитку стійких наукових проектів, що враховують вплив на суспільство та навколишнє середовище.
Вступники повинні бути готовими до роботи над проектами, що мають соціальну або екологічну складову, та володіти відповідними компетенціями.

Особливості та структура ЄВІ з англійської мови

Єдиний вступний іспит (ЄВІ) з англійської мови є важливою частиною вступної кампанії для багатьох магістерських та аспірантських програм в Україні. Він покликаний оцінити рівень володіння англійською мовою вступників та їхню здатність використовувати мову в академічному та професійному середовищі. Розглянемо основні особливості та структуру цього іспиту.

Особливості ЄВІ з англійської мови:

 • Обов’язковість:

ЄВІ з англійської мови є обов’язковим для більшості магістерських програм в Україні, зокрема для спеціальностей, які вимагають високого рівня володіння мовою.

 • Формат іспиту:

ЄВІ проводиться у письмовій формі та складається з різних завдань, що охоплюють основні мовні навички: читання, використання мови та письмо.

 • Стандартизація:

Іспит розробляється за стандартами, які відповідають міжнародним вимогам до оцінки знань з іноземної мови, що забезпечує об’єктивність та справедливість оцінювання.

 • Рівень складності:

Завдання ЄВІ з англійської мови зазвичай відповідають рівню B2 (Upper-Intermediate) за Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти (CEFR).

Структура ЄВІ з англійської мови

ЄВІ з англійської мови складається з кількох основних частин, кожна з яких спрямована на перевірку конкретних мовних навичок:

 • Читання (Reading):

Ця частина включає завдання на розуміння текстів різних типів: наукових статей, газетних статей, есе тощо.
Завдання можуть включати вибір правильних відповідей, визначення істинних або хибних тверджень, знаходження відповідностей між заголовками та абзацами тексту.

 • Використання мови (Use of English):

Ця частина перевіряє знання граматики та лексики англійської мови.
Завдання можуть включати заповнення пропусків у тексті, перефразування речень, вибір правильних граматичних конструкцій.

 • Письмо (Writing):

У цій частині вступники повинні написати есе або листа на задану тему.
Завдання передбачають перевірку вміння чітко та логічно викладати думки, використовувати відповідний словниковий запас та граматичні структури.

Пропонуємо курси загальної англійської онлайн для дорослих, які роками відкладають вивчення англійської, адже мають страх, що нічого не вийде. Ми розвіємо цей міф!

Поради щодо підготовки до ЄВІ з англійської мови

 • Розширення словникового запасу:

Вивчайте нові слова та фрази, зокрема ті, що часто використовуються в академічних та професійних текстах. Використовуйте словники, флеш-картки та спеціалізовані додатки для запам'ятовування лексики.

 • Практика читання:

Регулярно читайте тексти різних типів та складності. Працюйте з науковими статтями, новинними матеріалами, художньою літературою англійською мовою.

 • Вивчення граматики:

Використовуйте граматичні посібники та онлайн-ресурси для вивчення правил англійської граматики. Виконуйте вправи на закріплення матеріалу.

 • Написання есе:

Практикуйте написання есе на різні теми, дотримуючись чіткого плану та структури. Після написання переглядайте текст, виправляйте помилки та вдосконалюйте стиль викладу.

 • Пробні тести:

Виконуйте пробні тести, що імітують реальні умови іспиту. Це допоможе вам звикнути до формату завдань та управління часом під час тесту.

Підготовка до ЄВІ з англійської мови вимагає часу та зусиль, проте ретельна підготовка дозволить вам успішно скласти іспит та отримати бажаний результат. Дотримуючись цих порад, ви зможете підвищити свій рівень володіння мовою та впевнено пройти цей важливий етап вступної кампанії.
 

icon lamp Тест рівня

Записатися на безкоштовний урок

Поле обов'язкове для заповнення
Поле обов'язкове для заповнення Невірний формат
Невірний формат
* — Обов'язкове для заповнення
abc

Читайте також

news__image

Поради, щоб розуміти носіїв англійської мови

Читати

Поради, щоб розуміти носіїв англійської мови

Дозвольте нам вгадати вашу проблему: ви вивчали англійську мову в школі та університеті, проте все ще не відчуваєте себе впевнено в її використанні? Так, ця ситуація знайома багатьом. Часто ми вкладаємо багато зусиль у вивчення граматики та запам’ятовування великої кількості слів, але так і не можемо добре оволодіти англійською у мовленні.

news__image

Англійська мова для подорожей

Читати

Англійська мова для подорожей

Мрієте про захопливі подорожі світом, але вас стримує невпевненість через брак англійської? Не хвилюйтеся, ви не одні! Нехай сумніви не будуть перешкодою на вашому шляху до пригод та відкриттів. Англійська мова для подорожей — це не просто набір слів і фраз. Це ключ, що відчиняє двері до нових культур, можливостей та незабутніх зустрічей. Приєднуйтеся до нас, вивчайте англійську та відчувайте себе впевнено у будь-якому куточку світу!

news__image

Як писати рев’ю англійською?

Читати

Як писати рев’ю англійською?

Писати рев’ю англійською — це чудовий спосіб висловити свою думку та поділитися нею з іншими. Але як вибрати правильні слова і структурувати свої враження так, щоб вони були зрозумілі та цікаві для читачів?