Види питань в англійській мові

Види питань в англійській мові

  Зміст статті:

Ставити запитання англійською мовою, а потім правильно відповідати на них. Інколи це задача не з легких. Часто нам доводиться звертати увагу на порядок слів або інші особливості, характерні для питань в англійській мові. Сьогодні ми розглянемо 6 типів запитань англійською мовою і те, як на них правильно відповідати. Готові? А перд цим не забудьте записатися на курси загальної англійської для дорослих онлайн.

Основні види питань в англійській мові

Запитання невід’ємна частина нашого життя. За допомогою запитань ми перепитуємо щось, дізнаємося нову інформацію, підтримуємо діалог. Всього в англійській мові налічується шість типів запитань, а саме:

 • Загальні питання (general questions): допомагають із загальною інформацією, без конкретних деталей. 
 • Спеціальні питання (wh-questions): корисні, щоб дізнатися більше про те, де, коли та як ваші співрозмовники проводять час. 
 • Альтернативні питання (alternative questions): Містить два варіанти відповіді.
 • Негативні запитання (negative questions): завжди утворюються з часткою “ні”, корисні для вираження здивування, роздратування або просто підтвердження якоїсь думки.
 • Розділові питання (tag-questions): складаються з двох частин, де друга частина показує, яку відповідь ви хочете почути від співрозмовника. 
 • Питання до підмета (who/what-questions): допомагають дізнатися, хто виконав ту чи іншу дію. 

Перші чотири типи питань дуже схожі за структурою. Решта ближче до побудови правильних речень. Розглянемо ці типи англійських питань на прикладах.

Загальні питання (General questions)

Загальні запитання допоможуть отримати інформацію без деталей. Звідси й назва “загальні”, general. У таких реченнях ми не вказуємо, хто, з ким саме, коли і де щось робить. Відповіді на такі питання можуть бути односкладовими і містити згоду (“так”) або незгоду (“ні”). Таким чином, такі питання також відомі як питання yes/no-questions.

Щоб правильно поставити загальне питання, достатньо перемістити допоміжне дієслово на початок речення. 

Допоміжні дієслова виконують багато функцій. Вони дозволяють:

 • вказати, коли відбулася подія (в минулому, теперішньому чи майбутньому);
 • вказати, про яку кількість людей йдеться;
 • показати дію, про яку йде мова (звичайна дія, яка відбувається зараз, результати, які вже є тощо).

У зв’язку з цими функціями в англійській мові існує кілька типів допоміжних дієслів, кожен з яких має форму, яка відповідає граматичному часу: do, have, be, а також модальні дієслова. 

Приклади загальних питань:

 • Do you drink coffee?
 • Are you reading a book? 
 • Have you ever been abroad?

Структура загального питання при цьому виглядає наступним чином:

Допоміжне дієслово + особа + основне дієслово + всі інші члени речення?

Спеціальні питання (wh-questions)

Спеціальні запитання відрізняються від загальних і вимагають додаткових слів або фраз. Саме ставлячи такі питання, ми можемо дізнатися деталі в розмові. Є 6 спеціальних слів:

 • who = кому, ким, кому
 • where = де, куди, звідки
 • when = коли
 • why = чому
 • how = як, яким чином
 • what = що, котрий, який

Завдяки цим словам такі питання ще називають wh-questions. Порядок слів після питального слова такий же, як і в загальному питанні:

Питальне слово + допоміжне дієслово + особа + основне дієслово + всі інші члени речення?

Спеціальні запитання дуже корисні під час використання англійської під час подорожей. Ви можете легко отримати більш детальну інформацію про все, що вас цікавить: від інгредієнтів ресторанної страви до деталей створення музейного витвору мистецтва.

Приклади спеціальних запитань:

 • What do you watch?
 • Who are you listening to?
 • How much does it cost?

Питання до підмета

Запитання цього типу іноді вважаються підтипом wh-questions, оскільки вони починаються словами “who” або “what”. Однак є відмінності в конструкції таких запитань.

Якщо в звичайному спеціальному питанні потрібно поставити допоміжне дієслово і спеціальне питальне слово на початку речення, то тут порядок слів не змінюється. Це як звичайне речення, але замість підмета в ньому використовується одне слово для відповіді на запитання “who/what?”.

Структура питання до підмета:

Питальне слово + основне дієслово + особа + всі інші члени речення?

Приклади запитань до підмета:

 • Who was late? Only Mary was late.
 • What is under the bed? – Some old things are there.

  Зверніть увагу на другий приклад: у запитанні ми використали дієслово в однині (is), але у відповіді вже використали дієслово у множині (are). Оскільки ми не знаємо, про яку кількість людей/речей ми говоримо, ми завжди запитуємо в однині. 

Альтернативні питання

На відміну від попередніх типів запитань, альтернативні запитання пропонують співрозмовнику два варіанти відповіді, один з яких є відповіддю на запитання. Наявність альтернатив є основою для назви цього типу запитань.

Правильно поставити таке запитання дуже просто. Ось типова структура альтернативних запитань:

Допоміжне дієслово + особа + основне дієслово + ___  OR ___?

Приклади альтернативних запитань:

 • Will you take cash or a credit card?
 • Have you discussed this project or that one?
 • Did she sell the car or the house?

Такі питання можна використовувати в повсякденному житті й в діловій мові, наприклад, при обговоренні деталей контракту. 

Розділові питання

Розділове запитання або “tag/tail-question” – це інший тип питання, оскільки в його основі лежить звичайне речення, але саме питання формується в кінці речення і відокремлюється комою. Це питання нагадує хвостик, тому й цей вид запитань в англійській мові часто називають “tail-question”. 

Ці питання використовуються, коли ви хочете висловити сумнів або отримати підтвердження від співрозмовника. Важливо зазначити,що існує лише два підтипи таких запитань. Кожен з них складається з двох частин:

 • Звичайне стверджувальне речення + “хвіст” або коротке запитання (зі знаком, протилежним знаку першої частини)?

Наприклад: They do not hang out together, do they?

 • Звичайне заперечне речення + “хвіст” або коротке запитання (зі знаком, протилежним знаку першої частини)?

Наприклад: He made a mistake, didn’t he?

Заперечні питання

Заперечні питання є різновидом загального питального речення, але відрізняються тим, що на початку речення ставиться частка “НЕ”. Ця форма запитання допомагає висловити сумнів або здивування. Питання також може допомогти підтвердити вже відому інформацію і може бути як позитивним, так і негативним. 

Приклади заперечних питань:

 • Can’t you swim?
 • Isn’t she exhausted?
 • Didn’t he pass an exam?

Цей тип питань також використовується для вираження прохання. У цьому випадку використовуються такі слова, як: won’t, wouldn’t та why don’t.

Тобто, структура негативного або заперечного речення буде наступною:

Допоміжне дієслово + негативна частка + особа + основне дієслово + інші члени речення?

Або такою:

Допоміжне дієслово + особа + NOT + інші члени речення?

Наприклад:

 • Has she not come back home yet?

Значення цих фраз залежить від змісту та настрою діалогу. Незважаючи на ці різні значення, їх легко розпізнати в розмові. Однак без контексту фраза може бути інтерпретована по-різному.

Відповіді на питання

Поставити запитання – це півсправи. А от як правильно відповісти на нього? Є декілька загальних правил, якими треба керуватися при відповіді на запитання в англійській мові:

 • Найчастіше відповісти на поставлене питання можна, використовуючи слова самого питання, змінюючи лише особу або час: Do you like travelling? – Yes, I like travelling / Yes, I do. 
 • Більш того, на початковому етапі вивчення англійської мови важливо давати повні відповіді, оскільки це дозволить зайвий раз проговорити слова, і потім вам буде легше самостійно говорити англійською або ставити запитання: Have you ever been abroad? – Yes, I have been abroad (коротка відповідь – Yes, I have). 
 • Якщо вам поставили питання англійською, проговоріть саме питання про себе ще раз, тоді вам буде легше на нього відповісти.
 • Особливістю англійської мови є використання допоміжного дієслова to do і при питанні, і при відповіді на це питання: Do you drink tea every morning? – Yes, I do. 
 • Відповідь на запитання за участю дієслова to be вимагає його вживання у відповіді: Are you a student? – Yes, I am. 

Таким чином, тепер ми знаємо, що питання в англійській мові може бути справжнім мистецтвом. Але при цьому вони потребують і певної логіки, математичної точності щодо структури та відповідей. Тому запрошуємо записатися на курси загальної англійської для дорослих онлайн.

Записатися на безкоштовний урок

Поле обов'язкове для заповнення
Поле обов'язкове для заповнення Невірний формат
Невірний формат
* — Обов'язкове для заповнення
abc

Читайте також

news__image

Особливості вивчення англійської для школярів: програми, форми та методи

Читати

Особливості вивчення англійської для школярів: програми, форми та методи

Сучасні батьки вкладають у своїх дітей неабиякі ресурси. Це стосується їх навчання та розвитку. Знання й навички відкривають перспективи у цьому житті. Англійська мова – одна з таких навичок. Чим відрізняється англійська мова для школярів від курсів для дорослих? Як правильно навчати дітей іноземній мові? Про це та не тільки – далі

news__image

Як підписати валентинку англійською на Valentine’s Day

Читати

Як підписати валентинку англійською на Valentine’s Day

День Святого Валентина – безумовно, найромантичніше свято у всьому світі. Це таємничий, оповитий легендами день із дуже багатою історією. У Великій Британії склалося особливе ставлення до цього лютневого свята, бо цей день – можливість виявити свої почуття, висловити симпатію, подяку та показати коханим людям свою любов.

news__image

New Year’s resolutions: як написати новорічну обіцянку англійською

Читати

New Year’s resolutions: як написати новорічну обіцянку англійською

Новий рік – час не тільки для подарунків, але і для великих планів. Якщо ми традиційно загадуємо бажання з келихом шампанського під бій курантів, то у Великій Британії та США є трохи інша традиція. Вона називається New Year’s Resolution або “новорічна обіцянка”. Що це та як це написати? Про це – нижче.